Szervezetünk egészséges működéséhez számos vitamin, ásványi anyag és egyéb fontos tápanyag jelenlétére van szükség. A szükséges tápanyagok hiánya rövid- és hosszútávú egészségügyi problémákhoz vezet, így fontos odafigyelnünk a színes, tápanyagdús étrend fenntartására. Írásunkban összegezzük a K-vitamin hiány lehetséges tüneteit és adunk néhány tippet a hiányállapot elkerülésére.
A napi szükséges K-vitamin beviteli mennyiség életkor szerint a következő módon alakul:
0-6 hónap: 2,0 mcg
7-12 hónap: 2,5 mcg
1-3 év: 30 mcg
4-8 év: 55 mcg
9-13 év: 60 mcg
14-18 év: 75 mcg
19+ év (férfi): 120 mcg
19+ év (nő): 90 mcg
várandósság vagy szoptatás alatt (tinédzserkorú): 75 mcg
várandósság vagy szoptatás alatt (felnőtt): 90 mcg
Az adott érték egyéni szükségletektől függően változhat.
Nők esetén a K-vitamin hiány szokatlanul erős menstruációs vérzéshez, továbbá a ciklus alatt nagyobb méretű vérrögök kialakulásához, gyengeséghez és vérzékenységhez vezethet.
A hiányállapot csontritkulás és szívproblémák kialakulását is eredményezheti, a tünetekkel kapcsolatosan jelenleg is folynak kutatások.
A megfelelő étrend betartása mellett viszonylag ritkán alakulhat ki K-vitamin hiány, egyes egészségügyi tényezők azonban fokozzák az avitaminózis kialakulsát. Nagyobb eséllyel alakulhat ki K-vitamin hiány többek között cisztás fibrózis, gluténérzékenység,fekélyes vastagbélgyulladás, valamint rövidbél-szindróma esetén.
A bariátriai (testsúlycsökkentő) műtét szintén növeli a K-vitamin hiány kialakulásának kockázatát.
Szedése fontos és ajánlatos mindazoknak, akik a normális csontozat fenntartását természetes K2-vitamin bevitellel szeretnék segíteni.
Magas hatóanyag-tartalmú K2-vitamin kapszulával a normál csontozat fenntartásáért.
K-vitaminnal a vérképzésért és a csontok erősségének megőrzéséért.
A szervezet megnövekedett K- és D-vitamin igényének (pl. egyoldalú étrend, fizikai vagy szellemi fáradtság, idős kor) étrendi kiegészítésére.